Plexi i poliwęglan lity są rodzajami tworzyw sztucznych, które choć wyglądają dość podobnie, to mają zupełnie inne właściwości, a co za tym idzie – znajdują zastosowanie w różnych okolicznościach. Jakie są mocne strony obu tych materiałów? Gdzie warto wykorzystać ich potencjał?
Właściwości i zastosowanie szkła akrylowego
Szkło akrylowe, występujące pod nazwą plexi, jest termoplastycznym tworzywem sztucznym, które jest:
- tak samo przezroczyste, jak zwykłe szkło,
- łatwe w obróbce,
- odporne na uszkodzenia mechaniczne,
- mało podatne na pękanie,
- łatwe w gięciu i formowaniu.
Plexi znajduje szerokie zastosowanie w produkcji najróżniejszych akcesoriów – od tabliczek informacyjnych, przez stojaki na ulotki, pudełka na produkty, ekspozytory, osłony do maszyn, aż po litery 3D. Materiał pozwala zrealizować niemal każdy kreatywny projekt, dzięki czemu tak chętnie wykorzystywany jest w reklamie, również tej zewnętrznej.
Właściwości i zastosowanie poliwęglanu litego
Poliwęglan również zaliczamy do grupy tworzyw sztucznych termoplastycznych, ale charakteryzuje się nieco innymi właściwościami niż plexi:
- jest bardzo odporny na uderzenia,
- ma wysoką wytrzymałość mechaniczną,
- nieco mniej przezroczysty od plexi, ale za to trudniejszy do zarysowania.
Zalety poliwęglanu wykorzystuje się tam, gdzie nie przezroczystość, a właściwości mechaniczne mają kluczowe znaczenie, np. do produkcji wytrzymałych osłon do maszyn czy różnego rodzaju zadaszeń.
Obróbka tworzyw sztucznych w Pracowni Plexi w Poznaniu
Nie musisz wiedzieć, który z materiałów sprawdzi się do realizacji danego projektu – pomożemy Ci wybrać opcję najlepiej odpowiadającą na założenia. Zajmiemy się również obróbką plexi lub poliwęglanu litego, np. poprzez frezowanie, cięcie laserem, gięcie, grawerowanie czy klejenie. Skontaktuj się z nami i opowiedz, czego potrzebujesz, a my zajmiemy się całą resztą. Zapraszamy do Pracowni Plexi w Poznaniu!