Plexi, czyli szkło akrylowe, wykazuje właściwości termoplastyczne, które dają wręcz nieograniczone możliwości w zakresie kreowania rozmaitych kształtów. Podatność na obróbkę sprawia, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy osiągnąć można zarówno proste formy, jak i zaokrąglenia czy nietypowe bryły. Sprawdź, jak wielki potencjał ma technika gięcia tworzyw sztucznych!
Na czym polega metoda gięcia plexi?
Kluczowa jest termoplastyczność szkła akrylowego. Plexi po rozgrzaniu do określonej temperatury (co najmniej 70 stopni Celsjusza) staje się elastyczna niczym plastelina, a tym samym pozwala na formowanie dowolnych kształtów bez obaw, że dojdzie do pęknięcia tworzywa. Bez problemu obróbce na profesjonalnej giętarce można poddać płaską płytę o grubości 10 mm, natomiast inne parametry materiału wymagają indywidualnego planowania. Aby efekty pracy były zadowalające, konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań technologicznych oraz warunków termicznych, aby tworzywo przyjęło idealną konsystencję do prawidłowego gięcia. Po zakończeniu obróbki należy zostawić wyrób do wystygnięcia – po osiągnięciu temperatury pokojowej plexi zastyga, na stałe przyjmując nadany jej kształt. Co ważne, profesjonalnie wykonane gięcie szkła akrylowego nie obniża jego trwałości czy wytrzymałości, a w przyszłości element można ponownie poddać obróbce.
Do czego można wykorzystać metodę gięcia plexi?
Dzięki termoplastyczności w warunkach wysokiej temperatury płytę z plexi można dowolnie wyginać, tworząc najróżniejsze kształty. To z kolei może znaleźć zastosowanie w produkcji:
- materiałów POS – najróżniejszych stojaków na ulotki, standów, ekspozytorów, podestów itp.,
- osłon do maszyn – w celu ochrony operatora przed zranieniem albo przed odpryskiem materiałów,
- osłon stanowisk kasowych w sklepach – rozwiązanie spopularyzowane zostało w okresie pandemii w celu ograniczenia transmisji koronawirusa w marketach, aptekach czy recepcjach różnych obiektów,
- statuetek,
- urn do głosowania,
- akwariów na muzealne eksponaty,
- liter 3D,
- prezenterów na wizytówki,
- stojaków na telefon lub tablet.
Możliwości zastosowania gięcia plexi są wręcz nieograniczone, a technikę można wykorzystać do produkcji tysięcy rozmaitych akcesoriów, elementów wyposażenia czy materiałów wsparcia sprzedaży stacjonarnej. Ogromną zaletą plexi jest jej stosunkowo niska waga, jak również atrakcyjna cena, dzięki czemu każdy przedsiębiorca czy osoba prywatna może pozwolić sobie na realizację dowolnego projektu. Skontaktuj się z naszą pracownią w Poznaniu, by poznać szczegóły usługi gięcia plexi wraz z wyceną i terminem realizacji. Zapraszamy!